Analógtól a mai káoszig

Kinek mondanak valamit ezek a nevek?

Robert Capa

Kertész Andor

Moholy-Nagy László

Brassai (Halász Gyula)

Pőcze Vilma

Híres magyar fotósok voltak. Ráadásul abban a korban, mikor még filmtekercseken örökítették meg az élet nagyszerű vagy éppen tragikus pillanatait. Azok a régi fekete-fehér fotók, amikre annyira rá tudunk csodálkozni, mintha világmegváltó pillanatokat látnánk. Abban az időben bizony sokkal tudatosabban, sokkal átgondoltabban kellett fotózniuk, hiszen nem volt lehetőségük végtelen sok kép készítésére. Nem kaptak azonnali visszajelzést arról, hogy helyesen exponáltak e.

Izgalmas idők lehettek a fotósok életében. Ezek a fotósok igazi művészek voltak, hiszen néha a pillanat tört része alatt kellett komponálni, élességet állítani, záridőt, rekeszt választani. Vágni maximum ollóval tudtak. Ok, a nagyítási lehetőség a rendelkezésükre állt, cserébe akár az előhívással is tönkre tehettek volna minden képkockát.

a fotográfia napja

Egy kis történelem:

Az első rögzített kép hivatalosan Joseph Nicéphore Niépce alkotása, aki a saját párizsi otthonának ablakából készített fényképet egy camera obscura segítségével, vélhetően 1826-ban, vagy 27-ben.

Jacques Mandé Daguerre jódgőzzel kezelt, ezüstözött rézlemezre, a keletkező ezüstjodidból képet hozott létre, melyet higanygőz segítségével tett tartóssá.

François Jean Dominique Arago fizikus és csillagász 1839 január 7.-én ezt az eljárást felterjesztette Francia Tudományos Akadémia elé. augusztus 19.-én pedig ezt a technológiát, (dagerrotípia) a francia kormány megvásárolta és a világnak ajándékozta. Így mindenki szabadon fotózhatott.

Mekkora nagy tett volt ez!

Az első önarrkép, mai nevén a szelfi

az első önarckép

Érdemes még szót ejteni a világ első önarcképéről. Mai szóval élve, az első szelfiről.

1839-ben Robert Cornelius (1809-1893) a holland származású, amerikai elkészítette az első önarcképet. Két perce expozíciós idő alatt mozdulatlanul állt a saját kamerája előtt.

Ma két perc alatt152 képet készít magáról egy „celeb”, hogy kiválassza a legszebb csücsörítős szelfijét. Ja, kérem, a fejlődés megállíthatatlan.  😊

Ennyit a múltról, mert gyanítom, ennél részletesebben már senkit sem érdekelne.

Nézzük meg a mai valóságot. Igazából írhattam volna, hogy mai magyar valóságot, de jól tudjuk, már nincsenek határok az internet segítségével. Mi magyarok pedig előszeretettel kullogunk a „nyugat” után.

Ma a modern technológia és a digitális őrület veszi át az irányítást. A mai magyar fotográfia helyzetét nagyon jól lehetne összefoglalni egy szóval: INSTAgram.

A digitális korban az eszközök hihetetlenül gyorsan fejlődnek, de sajnos sokszor a művészet és az igazi értékek háttérbe szorulnak. A közösségi média platformokon gyakran látunk gyorsan retusált és túlszerkesztett képeket, amelyek a valóságot torzítják. Az életmódbeli képek és az önfotók néha olyan távoli álomvilágot mutatnak be, hogy nehéz eldönteni, mi az igazság és mi a káprázat. Persze vannak kivételek, mint mindenhol.

A mai digitális kor, ahol az alkotási lehetőségek szinte végtelenek, de az érvényesülés útja sokszor egy sűrű erdőben való kalandozáshoz hasonlít. Napjainkban szinte mindenki lehet fotós – csak egy okostelefon és néhány kattintás kell hozzá. De éppen ez a könnyű hozzáférés és a médiazaj miatt válik oly nehézzé kiemelkedni a tömegből.

A hírfolyamok olyan gyorsan változnak, mint egy kavicsdobás után elterjedő hullámok a víz felszínén. Na jó, ennél gyorsabban. Ebben a forgatagban az értékes pillanatok, a gondosan megkomponált fotók is gyakran elvesznek, elnyelik őket a friss hírek és a rövid élettartamú virális tartalmak.

A digitális világban az érvényesülésért folytatott küzdelem az igazi művészet. Aki ebből kiemelkedik, már képesek vagyunk követni, áhítattal szemlélni, inni a szavait, fogyasztani a semmitmondó fotóit, tartalmait. A lényeg, hogy valamit posztoljon már ki, hogy hozzá tudjunk szólni. Minél több a követője, annál többnek mutatja meg az algoritmus és így csinálunk a semmiből egy celebet.

Hogyan lehet ma kiemelkedni egy tehetséges fotósnak?

A recept egyszerű. Fotózz le valamit, húzz rá egy nagy adag szaturációt, változtasd meg a valóságot és mond, hogy ez ott és akkor olyan volt.

De álljunk csak meg egy pillanatra a “Tetszik” gomb lenyomása előtt! Napjainkban a digitális világ zajában elveszettnek érezhetjük az értékesre való törekvést. A hírfolyamok olyan gyorsan változnak, hogy néha azt sem tudjuk, hol maradt az a gyönyörű naplemente, amit reggel még lájkoltunk.

Az értékesre való törekvés valahogy elveszett a média viharában. De nem csak a médiában, hanem a kiállítások anyagaiban is ez a trend látható.

Ma már elég, ha kikiáltod magad fotósnak, ismersz pár fontos embert és már nyalhatod is a falra az elkattintott fotóidat, mint képeslapra a bélyeget. Ez is trend manapság. Sajnos.

De ne adjuk fel a reményt, kedves fotósok és a fotográfia után érdeklődők! A Magyar Fotográfia Napja közeledtével vegyünk egy mély lélegzetet és engedjük, hogy a régi és új, a humor és az elmélkedés találkozzanak. Ahogyan a régi fotósok a fekete-fehér képeket vegyszerek segítségével hozták létre, úgy a mai fotósok a digitális technikát alkalmazzák.

Kihalófélben vannak az igazi fotós értékek. Nincs idő megállni egy-egy igazán szép alkotás előtt. De ki is dönti el, mi is az igazán szép alkotás?

A Magyar Fotográfia Napja emlékeztessen bennünket az értékeinkre és a kreativitásunkra. A fotózás egy olyan művészet, amely mély érzelmeket és történeteket képes közvetíteni. Fontos, hogy ne csak a pénz és az ismeretség diktálja az irányt, hanem az igazi tartalom és kifejezés is kapjon helyet. Talán a közösségi média korában éppen az lehet a legnagyobb kihívás, hogy hogyan őrizzük meg és mutassuk be az igazi fotós értékeket.

Legyenek igényesebbek a kiállítások, legyen az eredetiség szem előtt tartva.

A fotográfia napjának alkalmából próbáljuk meg visszahozni az igazi fotós értékeket, és tanuljunk egymástól, hogy az elkövetkező években még szebb és mélyebb alkotások születhessenek.

Érdekességként:

Írd be a Google keresőbe, hogy a világ legszebb fotói. Javarészt tájképeket fogsz látni. Hogy miért? Erről majd egy későbbi posztba lesz szó.

Kövess a Facebook vagy Instagram oldalunkon még több hasonló tartalomért.

Ha pedig szeretsz fotózni, és fejlődni szeretnél benne, nézz körül a tananyagaink között.