Olvasd át! – csekklista a leggyakoribb hibákról, amire oda kell figyelnia fotózáskor!
1: Életlen a főtéma!
Amit ki szeretnénk emelni, amire fokuszálni akarunk a fotón, annak mindig élesnek kell lennie. Bármivel is fotózunk, azt, hogy hol legyen éles, be tudjuk állítani. Telefonon egyszerűen csak rábökünk a témára és arra állít élességet. Fényképezőgép esetében pedig több lehetősége is van. Vagy manuálisan állítjuk be vagy a gépre bízzu úgy, hogy beállítjuk a megfelelő élességi pontot, tartományt. Érdemes fotózás közben is ránézni, belenagyítani az elkészült fotókba, hogy ne otthon lepődjünk meg, hogy elcsúszott az élesség és észre sem vettük a helyszínen. Az élesség a főtémánkon legyen! Ha ez már megy, akkor a mélységélesség nagyságával lehet tovább finomítani a tudásunkat.
Erre, itt az oldalon több lehetőség is kínálkozik, nézz körül.
2: Nem tetszetős a kompozíció!
Az egyik leggyakoribb fotós hiba, mikor középre van komponálva a főtéma. A főtémát komponáljuk valamelyik harmadoló pontba. Erre van segítség a telefonoknál és a fényképezőgépeknél is. Be lehet kapcsolni a rácsot, ami segít a komponálásban, segít, hogy hova helyezzük a főtémát. Mindig valamelyik harmadoló pontra vagy vonalra vagy annak közelébe. Vegyük figyelembe, hogy arra legyen több helye, amerre a főtéma, néz, szalad, relül, mutat vagy éppen érdekesebb a háttér.
3: Nem figyelünk a háttérre!
A háttér választás is fontos! Ne legyen hangsúlyosabb, mint a főtémád, kellően messze legyen a fotózandó témád a háttértől. Figyelni kell még arra is, hogy mi áll ki az ember fejéből vagy mi van közvetlen a főtémád mögött? Mi van a fotón, ami feleslegesen van a háttérben? Vagy a háttér színe elviszi a fókuszt? Sokszor csak utólag veszzük észre, hogy erre lehetett volna figyelni. Néha elég, ha vársz egy kicsit vagy éppen egy pér centit arrább mész.
4: Sokat fotózunk, csak nyomjuk az expo gombot!
Nem, nem írtam rosszul. Kezdőként sokan esnek abba hibába, hogy egy témáról rengeteg képet készítenek. Ezzel nem is lenne baj, a baj ott kezdődik, ha mindet ugyan azzal a beállítással ugyan arról a helyről tesszük. Elragad a pillanat, nem gondoljuk át, csak nyomjuk a gombot. 🙂 Készítsünk kevesebb fotót, de azt tegyük tudatosabban! Nézzünk rá menet közben a fotókra, nézzük vissza, hogy már ott, akkor tetszik-e az eredmény. A válogatásnál is könnyebb dolgunk lesz, ha tudatosabban fotózunk.
5: Dől a horizont, kifolyik a víz a fotóból!
Sokszor fotózunk a természetben, tájképpel a hátunk mögött, vagy éppen tájképeket készítünk. Van, hogy egy tavat szeretnék fotózni. Fontos, hogy egyenes legyen a horizont, vízvonal. Ha erre figyelünk, már nagyságrenekkel szebbek lesznek a fotóink. Az agynak szüksége van az egyenes vonalakra, főleg, ha tudjuk, hogy az, amit látunk, alapból egyenes. Mint ugye a vízvonal. Ha döntjük a képet, akkor azt tudatosan tegyük és legyen meg a miértje. Hozzáadjon a fotó hangulatához, ne elvegyen belőle.
+1 a kedvenc!
Az utómunka!
Tapasztalatom szerint két irányba nyílik az olló. Az egyik véglet, mikor szinte semmi utómunkát nem rakunk a fotóhoz, hanem ahogy lefotóztuk, már úgy rakjuk is ki a netre. A másik, mikor órákig molyolunk a fotóval, vagy csak ráhúzuk a sablont és köze nem lesz a valósághoz. Az igazság valahol félúton van. Mielőtt publikáljuk a fotókat, illik és kell is átnézni őket. Sokszor egy vágás egy kis kontraszt vagy éppen egy kis élesítés ráférne a képekre. Ha már a fotózásnál jobban odafigyelünk, hogy a lehető legjobb kép készüljön, akkor nem sok teendő marad az utómunkával. Ha pedig túl van tolva az utómunka, rettentő színesre sikeredett, mert a szaturációt az egekig van húztuk, azt már nem is nevezném fotónak. Ez már csak egy digitális termék, melynek az alapja egy fotó.
Pár fotó a végére, amin rendben vannak ezek a szabályok. Persze ezektől is lehet szebbeket, jobbakat készíteni, de ezek attól működnek, hogy be vannak tartva a a fotózás alapszabályai.
Ha szeretnél többet tudni, tanulni a fotózásról, akkor iratkozz fel a hirlevelünkre és fogunk küldeni olyan tartalmakat, ami érdekes lehet azok számára, akik szeretnek fotózni.
Nem fogunk bombázni, de az ingyenes tananyainkat innen lehet majd elérni.